Znak oddílu HORIZONT   HORIZONT
4. skautský oddíl Pardubice

Znak JunákaUkázka činnosti oddílu

Ukázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddíluUkázka činnosti ddílu

Navštívené akce

S naším oddílem se účastníme se nejen akcí v České republice, ale i v zahraničí. Členové našeho oddílu vycestovali do blízkých sousedních zemí - Slovensko, Ukrajina, Polsko, Rakousko, Švýcarsko, ale i do zemí vzdálených - Chile.

Členové oddílu mají tak možnost rozkoukat se po světe a ochutnat své první cestovatelské zážitky.

To, že cestování je naší oblíbenou činností, dokazují návštěvy na akcích tuzemských (Skautfest, Diafest, Fénix) i za hranicemi (Eurocor, San, Světové Jamboree v Chile).

Zkušenosti, které zde získávají při cestování s oddílem, jsou základem pro úspěch jejich dalších cest, výprav, expedic, ale i výměnných studijních pobytů a pracovních stáží.

Skautfest

Skautfest (19.9.2004 - 26.9.2004, Moráva)

Skautfest

Rok 2004 byl rokem oslav 90. let skautingu na Pardubicku. Největší akcí připravenou k oslavě devadesátin byl Skaut-fest, na jehož přípravě se podíleli mladí skauti z celého okresu.

Generálkou k samotnému Skaut-festu byly Skautské dny v Přelouči, které navštívilo více než 150 dětí spolu s rodiči. Pro návštěvníky byla připravena horolezecká stěna, lanovka a střelba z luku. Večer pak proběhla diashow z poslední expedice skautů do pohoří Altaj. Náš oddíl se účastnil také. Pro veřejnost jsme připravili hru Žirafy.

Skautfest (19.9.2004 - 26.9.2004, Moráva)

Skautfest

Již od neděle 19.září začaly budit rozruch první podsady a týpí ukázkového tábora, který začal růst blízko centra Pardubic. Celý festival byl postaven jako ukázkový skautský tábor, ve kterém bylo připraveno lanové centrum, nebo skautská čajovna. Hlavně pro mladší návštěvníky byla nachystána celá řada různých aktivit jako ukázky práce s bičem a lasování, rozdělávání ohně třením dřev a spousty tradičních i méně tradičních her.

Mezi více než 3 000 návštěvníky festivalu byl mimo jiné i horolezec Ing. Miroslav Caban, který měl na festivalu besedu o svém výstupu na Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje. Na Skaut-fest dále zavítali i zástupci Magistrátu města Pardubice a Pardubického kraje.

Diafest Na cestě

Festival cestovatelských diashow Na cestě probíhal ve stejnou dobu jako Skaut-fest v prostorách Pardubického zámku.

Na soutěžním festivalu se představili skautští i neskautší cestovatelé, kteří návštěvníkům přiblížili svým vyprávěním a promítáním fotografií zážitky ze svých cest po celém světě.

Fenix 1997

Mezinárodní skautování našeho oddílu má již velikou tradici. Horizont se vypravil již na mezinárodní setkání skautů v Borku u Tachova - Intercamp 1994. Dalším pokračováním v těchto zahraničních aktivitách a výpravách byla účast na Intercampu 1996 nedaleko města Grobbendonk - Belgie. Na obou akcích byl dokonce vždy jeden činovník členem mezinárodního Servis Teamu.

V roce 1997 jsme na tyto výpravy navázali účastí na týdenním táboře slovanského setkání skautů - Fénix 97. Patřili jsme mezi prví oddíly v našem regionu, které využili výhod mezinárodního skautování. Nyní jsme navíc dostali příležitost účasti na setkání, které se konalo v České Republice.

Během jedné říjnové soboty jsme tak navázali kontakty s mnoha skauty a skautkami prakticky z celého světa. Dodnes si dopisují a vzájemně vyměňují skautské hry, znění zákonů a slibů v cizích jazycích, obdrželi jsme nabídky vzájemných pozvání a výměn pobytů i tábořišť. Veškerá komunikace probíhá samozřejmě v angličtině nebo jiném světovém jazyku. Poznatky a zkušenosti o tom, že skautování je mezinárodní, mají naši členové již praktické.

V tomto trendu mezinárodních kontaktů a výprav pokračujeme a hodláme pokračovat. Vidíme v tom jeden z důvodů, proč vlastně skautujeme.

Eurocor 1998

Fénix nebyl zdaleka poslední mezinárodní akcí, které jsme se zúčastnili. Navázali jsme účastí na mezinárodním setkání skautů na Slovensku. Místem konání byly Štiavnické vrchy.

Výmluvná je zpráva, kterou vydaly Pardubické noviny:

Pardubičtí skauti 4.oddílu Horizont mezi stovkou nejúspěšnějších účastníků Eurocoru ´98.

Eurocor 1998 (27.6.1998 - 5.7.1998, Ballů)

Eurocor

Včera (pondělí 6.7.1998) o půl šesté ráno se na pardubické vlakové nádraží vrátila výprava pardubických skautů 4. oddílu Horizont z mezinárodního setkání skautů v Revišťském Podzámčí u Žarnovice na Slovensku - Eurocor ´98. Se spoustou zážitků a zajisté krásných vzpomínek na nevšední dobrodružství si z tohoto setkání přivezli mnoho kontaktů na slovenské, polské, ukrajinské a samozřejmě české skauty.

Již teď přemýšlí, v kterém nejbližším termínu navštíví své nové kamarády - polské harcery v Krakově a Varšavě, se kterými strávili mnoho krásných okamžiků svých letošních prázdnin. O úspěšnosti této výpravy svědčí nejen spokojenost samotných účastníků, ale i fakt, že se v závěrečném hodnocení jednotlivých aktivit a programů prakticky celá výprava dostala do první stovky nejlepších jednotlivců. Důkazem tohoto úspěchu je pamětní nášivka, která byla vydána v limitovaném počtu sta kusů a bude tak na jejich skautském kroji velmi ceněnou.

Příští rok se rozhodně chtějí zúčastnit pokračování těchto setkání, které uspořádají polští skauti - harceři pod názvem SAN ´99. Po dni odpočinku se skauti 4.oddílu vydávají opět na cesty - třínedělní tábor, který od úterý začnou stavět na tábořišti pod osadou Modletín na břehu Chrudimky.

San 1999

Zlot Skautów Europy Środkowej i Wschodniej - Sraz skautů střední a východní Evropy se konal v období od 29.6. do 9.7.1999. Tentokrát jsme se vypravili do Polska do města Sanok.

19. světové Jamboree - Chile 1999

Členové našeho oddílu kandidovali do českého kontingentu na světové Jamboree do Chile ´99. Dva skauti z našeho oddílu na jamboree skutečně odjeli.

19. světové jamboree se uskutečnilo na přelomu roku 1998 a 1999 v jihoamerickém Chile na území 3 tisíc hektarů v usedlosti Hacienda Picarquín (60 km od hlavního města Santiago de Chile).

Na světových jamboree, pokud se jich naši skauti mohli svobodně zúčastnit, budili Češi vždy velkou pozornost, jednak svou početní silou (v roce 1937 v Holandsku 330 účastníků, o deset let později ve Francii 500), ale především svými dovednostmi, unikátními podsadovými tábory a skvělými kapelami. Účastníci z našeho oddílu nezůstali pozadu.

Motto jamboree Tvořit společně mír, prostupovalo všemi aktivitami. Posláním jamboree je umožnit setkání skautů a skautek z celého světa, bez ohledu na národnost či jazyk. Snahou všech je představit a reprezentovat svou zemi a organizaci, navázat přátelství a kontakty se zahraničními skauty a skautkami.

Od prvního jamboree roku 1920, jehož se zúčastnilo 8 tisíc skautů ze 34 zemí, proběhlo sedmnáct dalších takových setkání, naposledy v roce 1995 v Holandsku za účasti více než 30 tisíc skautů a skautek. Jamboree se těší velké podpoře z politických a společenských kruhů. 18. jamboree v Holandsku zahajovala královna Beatrix za účasti svého muže prince Clause, švédského krále Gustava, který je prezidentem Světové skautské nadace, jordánské princezny Talaly, evropského komisaře Van den Broeka a dalších. Na jedno odpoledne přijala pozvání k návštěvě většina velvyslanců. Prostřednictvím telemostu diskutoval se skauty generální tajemník OSN. Vysoká komisařka OSN pro uprchlíky Sadako Ogatová se účastnila prezentace skautských humanitárních aktivit.

Co znamenají Olympijské hry pro sportovní svět, to je Jamboree pro svět skautingu. Jamboree je indiánským slangovým slovem vyjadřujícím slavnost, hlasité radovánky a hry většího počtu spřízněných lidí, kteří přišli z různých stran. Proto je převzal v roce 1920 zakladatel skautingu, Lord Robert Baden-Powell, když sezval skauty celého světa k prvnímu velkému setkání do londýnské haly Olympia.